Nadace
- NADAČNÍ FOND
-
NADAČNÍ FOND (dále NF) vznikl za účelem trvale uchovávat, evidovat, odborně zpracovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírku Prof. Jindřicha Štreita (dále jen sbírku).
Sbírkou prof. Jindřicha Štreita se rozumí soubor malířských, sochařských a grafických děl, dále kreseb, fotografií, autorských knih, užitého umění české i zahraniční provenience, které v průběhu své odborné činnosti shromáždil Prof. Jindřich Štreit. Podstatnou částí sbírky jsou i negativy, originální pozitivní zvětšeniny a originální autorské tisky, jejichž autorem je prof. Jindřich Štreit. Ve sbírce se také nacházejí archivní materiály a dokumentace, které rovněž vykazují přímou souvislost s uměleckou a odbornou činností prof. Jindřicha Štreita. NF sbírku odborně zpracovává a vytěžuje z ní poznatky pro odborné projekty a kulturní aktivity v oblasti vzdělávání a kultury.
- SPOLUPRÁCE
-
Nadační fond (dále NF) pořádá samostatně nebo ve spolupráci s jinými právnickými nebo fyzickými osobami odborné aktivity, zaměřené na knižní a publikační výstupy, dále výstavní, zejména fotografické projekty a projekty a aktivity smysluplně zasahující do oblasti vzdělávání a kultury. Fond je otevření odborné spolupráci. Poskytuje výpůjčky sbírkových předmětů, dokumentačního materiálu a digitálních dat ze sbírky prof. Štreita pro výstavní a publikační účely.
- PROJEKTY
-
COURAGE
Fond spolupracuje na mezinárodním projektu COURAGE („Kulturní opozice – porozumění kulturnímu dědictví disentu v zemích bývalého socialistického bloku“)
http://cz.cultural-opposition.eu/
SOVINEC JAKO CENTRUM NEOFICIÁLNÍ ČESKO-SLOVENSKÉ KULTURY 1974-1989
Projektem Sovinec jako centrum neoficiální česko-slovenské kultury 1974-1989 zahajuje nadační fond kulturní spolupráci s Centrem kultury ZAMEK v Poznani. Projekt je koncipován k výročí roku 1989. Těžiště projektu tkví v osobní historii prof. J. Štreita a jeho zatím málo zpracované kurátorské a organizační činnosti v období normalizace, tj v 70. a 80. letech minulého století, kdy se vesnice Sovinec stala jedním z nemnoha center nezávislé kultury v tehdejším Československu. Štreit na Sovinci připravil řadu monografických i skupinových přehlídek z privátní tvorby řady pro tehdejší režim nepohodlných výtvarníků. Každá z akcí, která se samozřejmě odehrávala za dozoru státní policie a v období všeobecného politického útlaku a cenzury, byla chápana nejen jako umělecký akt, ale především jako společensko-politická konfrontace potlačovaných demokratických hodnost koncentrovaných v umění s všeobecně panujícím totalitním režimem.
Ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě a Centrem Kultury ZAMEK v Poznani
http://ckzamek.pl
http://warsaw.czechcentres.cz/Z MĚSTA VEN: ČESKOSLOVENSKÉ ZE SBÍRKY PROF. JINDŘICHA ŠTREITA
Projekt Z města ven navazuje na výstavu Na první pohled / Výbor z české fotografie 20. a 21. století, připravenou v roce 2016 pro Muzeum Śląska Opolskiego v Opole. Projekt Na první pohled přinesl divákům z regionu Województwa Opolskiego reprezentativní pohled na českou a moravskou fotografii se zvláštním zřetelem na tvorbu fotografů olomouckého kraje (Skupina DOFO, Miloslav Stibor, Milena Valušková, Jindřich Štreit, Milena Dopitová). Projekt Z města ven přinese sondu do českého i slovenského umění od druhé poloviny 20. století do nedávné současnosti ze sbírky prof. Štreita. Zastoupeni budou např. tito autoři: M. Blabolilová, V. Bláha, M. Bočkay, K. Boštík, L. Fára, R. Fila, D. Fischer, K. Gebauer, D. Chatrný, J. Jankovič, V. Janoušek, V. Janoušková, Č. Kafka, J. H. Kocman, V. Kokolia, S. Kolíbal, I. Kosková, K. Malich, E. Medková, K. Nepraš, A. Šimotová ad.
Ve spolupráci s Olomouckým krajem a Muzeem Śląska Opolskiego v Opole
http://muzeum.opole.pl
https://www.olkraj.cz - KONTAKT
-
email: bieleszova@muo.cz